W swojej pracy pokazuję zwyczajne kobiety oraz dzieci w różnym wieku. Z tą czynnością fizjologiczną można spotkać wiele sprzecznych zdań. Żyjemy w świecie, w którym zawsze coś będzie nie tak, nie będzie się wpisywało w czyjeś wyobrażenia o świecie. Jednemu będzie przeszkadzać obnażanie w miejscu publicznym, a innemu wiek dziecka, które pije mleko z piersi. Swoimi pracami chciałam pokazać, że życie jest piękne i należy patrzeć na wszystko w pozytywnym świetle. W tym przypadku bliskość matki i dziecka oraz matczyna miłość, która jest najpiękniejszym doświadczeniem jakie spotkało mnie w życiu.

Moje projekty

O Kobietach karmiących piersią

Prace malarskie związane z miłością matki i dziecka oraz przybliżające problem społeczny karmienia piersią w miejscach publicznych.


Cykl prac został zapoczątkowany podczas nauki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pierwsze obrazy z tego cyklu zostały wykonane w I Pracownii Malarstwa i Rysunku pod okiem prof. ASP Andrzeja Zwierzchowskiego.
Wykonałam siedem obrazów malowanych w technice olejnej na płótnach w pionie w rozmiarach 70 x 50 cm (4 szt) i 100 x 70 cm (4 szt).  Swoją działalność artystyczną opieram na kobietach karmiących piersią

Projekt jest dla mnie bardzo ważny i jest przeze mnie ciągle kontynuowany. W najbliższej przyszłości mam zaplanowaną wystawę. 23 maja 2025 roku w Ośrodku Kultury w Brwinowie.

Obrazy przedstawiają kobiety karmiące piersią. Każdy ukazuje połączenie, więź matki z dzieckiem. Jest to piękna więź, która od bardzo dawna była przedstawiana na obrazach. Przykładem jest obraz z 1436 roku, Maria Lactans autorstwa Jan’a van Eyck’a przedstawiający Matkę Boską i Dzieciątko Jezus. Od czasów średniowiecza takie przedstawienia widywało 
się głównie na obrazach przedstawiających osoby święte. 
 

O samotności

Projekt malarsko fotograficzny przedstawiający starszą kobietę, Panią Anielę, która przez 10 lat mieszkała sama w wielkim domu. Poruszyłam taki temat, ponieważ chciałam pokazać, że są wśród nas ludzie, którzy do szczęścia potrzebują tylko towarzystwa drugiego człowieka.
Prace malarskie zostały wykonane pod okiem prof. ASP Andrzeja Zwierzchowskiego podczas nauki w ASP, Cykl obejmuje trzy płótna malowane w technice olejnej (80 x 60 cm , 80 x 80 cm i 80 x 80 cm) oraz dziewięć fotografii.

Projekt rozpoczęłam w 2017 roku, w maju 2019 obroniłam dyplom licencjacki, którego częścią były przedstawione poniżej obrazy.

O wstawie napisałam:

 

"Jak często myślisz o osobach samotnych? Ludziach, którym brakuje ciepła, zrozumienia, czy choćby głosu drugiego człowieka? Długotrwała samotność, o ile nie wynika z własnej decyzji, ma bardzo negatywny wpływ na jakość życia. Może prowadzić do obniżenia nastroju, depresji oraz chorób somatycznych na każdym etapie życia. Najbardziej dotkliwa jest jednak w dzieciństwie i na starość.

Wystawa ma na celu pokazać, że są wśród nas ludzie, którzy do szczęścia potrzebują tylko towarzystwa drugiego człowieka. Samotność jest cyklem prac malarskich oraz fotograficznych pokazującym życie jednej z takich osób. Jest to efekt przemyśleń oraz otwartego serca na innych ludzi. Wydaje mi się, że na co dzień nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele osób żyje samotnie. I nie jest to ich własny wybór. Często to los sam kieruje ich na taką drogę, pozostawiając samych w czterech ścianach, w których muszą spędzić resztę życia. Nikt nie chce być sam. Jednak nie każdy potrafi zostać dostrzeżonym przez drugiego człowieka. A drugi człowiek nie zawsze chce dostrzec. Swoją wystawą chciałam poruszyć problem samotności tak, byś Ty, jako ten drugi człowiek, zechciał dostrzec. Może sąsiada z naprzeciwka, może byłą nauczycielkę, może swojego dziadka. Warto wyjść do innych ludzi i zainteresować się ich życiem. Chciałabym Cię zatrzymać i pokazać, że tak niewiele potrzeba żeby kogoś uszczęśliwić. Wokół nas jest wielu samotnych ludzi. Nie tylko starszych. Wystarczy odwiedzić taką osobę. Spędzić z nią chwilę, bo wiem, że dla niektórych może to być najszczęśliwsza chwila w życiu."

W marcu 2019 roku w ramach działania Fotograficznego Koła Naukowego Filtr AW została zorganizowane wystawa fotografii studentów oraz dydaktyków. Impreza odbyła się w Fundacji Galeria Autonomia  w Warszawie. Wystawa była poświęcona przestrzeni mieszkalnej, która towarzyszy człowiekowi przez większość życia. Ukazywała miejsca, które zmieniają się wraz z upływem lat i osobistymi przeżyciami człowieka, które stopniowo obrastają przedmiotami. Podczas tego wydarzenia pokazałam zdjęcia, które wykonałam podczas wizyty w domu Pani Anieli. 

W styczniu 2020 roku zorganizowałam swoją pierwszą wystawę w Ośrodku Kultury w Brwinowie. Zaprezentowałam tam wszystkie prace wchodzące w cykl tego projektu.

Polityka prywatności

ZAMALOWANA Anna Czubaczyńska
czubaczynska.anna@gmail.com

 

Regulamin Sklepu